Hubert Gessner a Nový Jičín

NOVÝ JIČÍN

přístavba hotelu Heinrichshof (dnes Hotel Praha)

Hubert a František Gessnerovi, projekt: 1906

Lidická 128/6

nemovitá kulturní památka

Neobarokní nárožní jednopatrová budova hotelu byla postavena v roce 1899, v roce 1906 byla rozšířena o přístavbu z ateliéru bratří Gessnerů. Jejich návrh ovšem nebyl realizován v úplnosti: stavba je především nižší o jedno patro, zjednodušeno a upraveno bylo i pojetí fasády.

Průčelí je členěno pěti vertikálními a třemi horizontálními liniemi, přičemž čtvrtou horizontální linii pohledu – již na střeše – tvoří čtyři vikýře. Boční křídla akcentují trojboké arkýře v úrovni prvního patra, které zároveň vytvářejí balkony patra druhého; obdobné řešení jsme viděli v Brně v případě okresní nemocenské pokladny. Symetrii průčelí doplňuje v ose prolomený, obloukem završený portál. Oblouk byl ostatně vysazen i nad přízemní okna v sousedství tohoto portálu a v realizované podobě oblouk tvoří i okenní otvory v bočních křídlech společně s vikýři.

Prostor mezi okny v třetí horizontální linii (okna v pořadí druhé až čtvrté byla navržena jako trojboké arkýře), završené vysazenou římsou, byl bohatě zdoben. Dekoru dominoval ornament, s jehož obdobou se můžeme setkat i na vídeňském domě Huberta Gessnera, ale také na domě Františka Růžičky ve Valašských Kloboukách; nechyběly ani pásky keramické mozaiky. Dnes z této výzdoby nezbylo nic…

Nový Jičín

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
sobota 27. 4. skoro jasno 16/5 °C