Hubert Gessner, projekt: 12. 6. 1895
Smetanova 116
nemovitá kulturní památka
Žádost o povolení stavby podal Josef Bratmann 21. června 1895: „Já hodlám postaviti v mé vedle farní zahrady a cesty kostelní, potahmě hřbitovní, ležící zahradě postaviti nový dům na jedno patro z tvrdé hmoty s pokrytím dle plánů, které ve dvojím vyhotovením přikládám, a poněvadž dnes znalce i mé sousedy pohotově mám, tak žádám, by slavné představenstvo mé stavební místo ještě dnes dopoledne ohledati nechalo a mi pak povolení ku stavbě této udělilo.“ A skutečně se ještě 21. června sešla stavební komise, sousedé a znalci: „Na žádost pana Jozefa Bratmana, obchodníka ve Vídni a majitele domů č. 114 a 115 ve Val. Kloboukách, [...] na základě předložených nákresů [...] ze dne 12. června 1895 bylo ohledání stavebního místa na dnešní den ustanovené, při kterém byli přítomni žadatel stavby p. Jozef Bratman, p. Hubert Gesner, architekt, a p. Jakob Haas, zednický mistr zde, co znalcové, dále sousedé: důstojný pan P. Antonín Přemyslovský, děkan, p. František Bratman co patronátní representant, p. Ant. Zima a p. Frt. Ludikovský, obecní rádní, a Helena Šerý č. 116. Tím, co udal p. Jozef Bratman, jakož i pomocí plánu na jisto postaveno, jak má celá tato stavba býti. Pan Jozef Bratman hodlá totiž vystavěti nový dům v jeho zahradě parc. č. [číslo neuvedeno] na jedno patro, 18,73 m dlouhý a 12,48 m široký, z tvrdé hmoty a břidlicovým pokrytím a má obsahovati:
1. v přízemí: jeden obytný pokoj – 1 kuchyně, 1 spižírna, 1 krám a 1 zásobárna,
2. v I. patře – jeden pokoj, jeden salon – jedna jídelna, jedna kuchyně, jedna špizírna a veranda.
Komíny budou ruské 16 cm ve světle, na húře dvojitými železnými dvířkami opatřené a půda pálenými cihlami vyložena. Hlavní schody do I. patra budou kamenné a vedlejší schody z přízemí na půdu dřevěné.“
Přítomní sousedé proti stavbě neměli námitek. „Pak podali obá znalcové své zdání, že ani z veřejných příčin stavbě nic nevadí, pakliže jen ouplně šetřeno bude předložených plánů, budou-li totiž zdi silné tak, jak udáno, a upotřebí-li se tvrdého staviva.“ A už příštího dne, v sobotu (!) 22. června, bylo vydáno stavební povolení.
Z předložených nákresů se dochovaly archy číslo 1, 3 a 4. Na arších je razítko firmy JOS. & EM. BRATMANN (Wien IV, Schwindgasse 13), která byla vlastníkem nemovitosti (Josefu Bratmannovi bylo vlastnictví připsáno až na základě kupní smlouvy z 31. srpna 1896), dále drobný podpis Gessnerův a výrazný podpis zednického mistra Haase, který realizoval stavební práce. Výkres číslo 1 nese dvě uliční fasády, totiž pohledy od města a od kostela, výkres číslo 3 přináší pohledy od fary (dvorní fasáda) a ze zahrady, na výkresu číslo 4 jsou plán krovu, situační nákres a řez.
Dne 1. září 1896 Josef Bratmann píše: „Jelikož stavba tato nyní ukončena jest a já nový dům v nejkratší době obývati zamýšlím, tak prosím slavné představenstvo obce, ráčiž mně po komisionelním jednání: 1. povolení k obývání naduvedeného domu uděliti a 2. současně k účelu osvobození od domovní daně vysvědčení o tom vystaviti, že stavba naduvedeného domu dnešním dnem ukončena byla a dům ještě obýván, potahmo upotřeben není.“ A už v 11 hodin dopoledne se toho dne na místě sešla příslušná komise. Kolaudaci byli přítomni Josef Bratmann, dr. Sigmund Gross, obvodní lékař, a Leopold Beneš, místní stavitelský mistr. Po ohledání domu dali oba znalci vyjádření: „Znovuvystavený dům pana Jozefa Bratmana ohlédli jsme ve všech částech náležitě a shledali, že stavba docela dle schváleného nákresu se děla, a zde také, co se týče zdravoty, žádná vada nestává a seznali také obá tito p. p. znalcové, že není žádné překážky, by se v tom novém domě majetník ihned ubytoval.“ Připomeňme si, že 29. července 1896 shořela téměř polovina Klobouk: oblast, kterou zničil požár, přitom těsně sousedí s novostavbou.
Dům pro Josefa Bratmanna Gessner projektoval v závěru prvního ročníku akademických studií; stavba je jednou z prvních realizací Wagnerovy školy. Dům pro Josefa Bratmanna je ale mezní stavbou. Je totiž jedním z nejranějších středoevropských příkladů počátků secese, nejstarší secesní realizací na území České republiky.
Městské muzeum
Masarykovo náměstí 276
766 01 Valašské Klobouky
telefon: +420 577 320 095
Email: muzeum@kvs-vk.cz